Studentrepresentantsposter

Studentrepresentantsposter som premieras i den centrala utbytesansökningsomgången via Enheten för internationell mobilitet hösten 2021 samt behöriga intygsundertecknare.

Studentrepresentantsposter i universitetsgemensamma eller centrala grupper, nämnder och råd

  • Konsistoriet (5 studentrepresentanter)
  • Disciplinnämnden (4 studentrepresentanter)
  • Nämnden för utredning av oredlighet i forskning (2 studentrepresentanter)
  • Internationaliseringsrådet (3 studentrepresentanter)
  • Referensgrupp för Enheten för studenthälsa (7 studentrepresentanter)
  • Kvalitetsrådet (4 studentrepresentanter)
  • Stipendienämnden (4 studentrepresentanter)
  • Bedömargruppen för PUMA (3 studentrepresentanter)
  • Biblioteksnämnden (2 studentrepresentanter)
  • Rådet för lika villkor (6 studentrepresentanter)
  • Samverkansgruppen för arbetsmiljöfrågor (3 studentrepresentanter)
  • Samverkansgruppen för universitetsgemensamma IT-frågor
    • Styrgruppen för universitetsgemensamma IT-frågor (1 studentrepresentant)
    • Beredande gruppen för universitetsgemensamma IT-frågor (1 studentrepresentant)
  • Kursklassificeringsgruppen (1 studentrepresentant)
  • Centrum för forskning om funktionshinder (2 studentrepresentanter)
  • Samverkansrådet (3 studentrepresentanter)
  • Styrelsen för centrum för forsknings- och bioetik (3 studentrepresentanter)
  • Styrelsen för centrum för genusvetenskap (2 studentrepresentanter)
  • Styrelsen för centrum för miljö- och utvecklingsstudier (CEMUS) (2 studentrepresentanter)
  • Styrelsen för MedTech Science and Innovation (1 studentrepresentant)
  • Beredningsgruppen för Pedagogiska priset (8 studentrepresentanter)
  • Beredningsgruppen för Årets alumn (1 studentrepresentant)
  • Planeringsrådet för Campus Gotland (3 studentrepresentanter)
  • ENLIGHT (1 studentrepresentant)
  • Initiativ för nyanlända och integration (1 studentrepresentant)
  • Martin H:son Holmdahls stipendiekommitté (1 studentrepresentant)
  • Rådet för forskningsinfrastruktur (1 studentrepresentant)
  • Hållbarhetsrådet (2 studentrepresentant)
  • Användargruppen förvaltningsobjekt och lärande (1 studentrepresentant)
  • SLUG (1 studentrepresentant)
  • Styrelsen för International Science programme (1 studentrepresentant)
  • Språkverkstadens referensgrupp (2 studentrepresentanter)

Tillfälliga grupper

  • Projektgruppen för självvärderingsarbetet inför lärosätesgranskning 2020 (2 studentrepresentanter)
  • Referensgruppen för självvärderingsarbetet inför lärosätesgranskning 2020 (4 studentrepresentanter)
  • Styrgruppen för E-lärande (2 studentrepresentant)
  • Arbetsgruppen för revidering av riktlinjer för inrättande, uppföljning och avveckling av utbildningsprogram, huvudområden och biområden (1 studentrepresentant)
  • Styrgrupp Lokalförsörjningsplan 2020-2022
  • Samarbetsprojekt UU – Durham university (1 studentrepresentant)
  • Styrgrupp för livslångt lärande (1 studentrepresentant)
  • Referensgrupp i projekt för studenters välmående (4 studentrepresentanter)

Ledamöter i områdesnämnder och fakultetsnämnder

  • Områdesnämnden för humaniora och samhällsvetenskap
  • Områdesnämnden för medicin och farmaci
  • Fakultetsnämnden vid Farmaceutiska fakulteten
  • Fakultetsnämnden vid Historisk-filosofiska fakulteten
  • Fakultetsnämnden vid Juridiska fakulteten
  • Fakultetsnämnden vid Medicinska fakulteten
  • Fakultetsnämnden vid Samhällsvetenskapliga fakulteten
  • Fakultetsnämnden vid Språkvetenskapliga fakulteten
  • Fakultetsnämnden vid Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten
  • Fakultetsnämnden vid Teologiska fakulteten
  • Fakultetsnämnden vid Fakulteten för utbildningsvetenskaper

Behöriga intygsundertecknare

Följande personer på ​fakultetsnämnderna har befogenhet att skriva under intyg för premiering vid utlandsstudier. För fakultetsnämnderna​ ska en av följande personer skriva under för:

Teknisk-naturvetenskapliga fakultetsnämnden

  • Anna Ivert, Ordförande Uppsala teknolog- och naturvetarkår
  • Richard Robertsson, Vice ordförande Uppsala teknolog- och naturvetarkår

Språkvetenskapliga fakultetsnämnden

  • Jacob Färnert, Ordförande Uppsala studentkår
  • Dolores Fors, Vice ordförande Uppsala studentkår

Teologiska fakultetsnämnden

  • Jacob Färnert, Ordförande Uppsala studentkår
  • Dolores Fors, Vice ordförande Uppsala studentkår

Historisk-filosofiska fakultetsnämnden

  • Jacob Färnert, Ordförande Uppsala studentkår
  • Dolores Fors, Vice ordförande Uppsala studentkår

Utbildningsvetenskapliga fakultetsnämnden

  • Jacob Färnert, Ordförande Uppsala studentkår
  • Dolores Fors, Vice ordförande Uppsala studentkår

Samhällsvetenskapliga fakultetsnämnden

  • Jacob Färnert, Ordförande Uppsala studentkår
  • Dolores Fors, Vice ordförande Uppsala studentkår
  • Daniel Busk, Ordförande Uppsalaekonomerna
  • Hanna Olai, Vice ordförande Uppsalaekonomerna
  • Martin Forsberg, Ordförande Gotlands studentkår Rindi
  • Daniel Michaneck, Vice Ordförande Gotlands studentkår Rindi

Juridiska fakultetsnämnden

  • Alva Johansen, Ordförande Juridiska föreningen
  • Elias von Heijne, Vice ordförande Juridiska föreningen

Ledamöter i kårers styrelser

  • Juridiska föreningen i Uppsalas styrelse
    • Ordförande för Studieutskottet
    • Ordförande för sociala utskottet
    • Kommunikationsansvarig
    • Arbetsmarknadsansvarig
    • Sekreterare tillika Ordförande för administrativa utskottet
  • Farmacevtiska Studentkårens styrelse
    • Vice ordförande med ansvar för ekonomi
    • Vice ordförande med ansvar för utbildningsfrågor
    • Studiesocial ledamot
    • Klubbmästare
    • Arbetsmarknadsansvarig
    • Sekreterare
    • Handläggare
  • Uppsala studentkårs styrelse
    • Ledamot (8 st)
  • Gotlands studentkår Rindis styrelse
    • Studiepolitisk sekreterare
    • Internationell samordnare
    • Ekonomisk sekreterare
    • Sekreterare
    • Ledamot
  • Föreningen Uppsalaekonomerna
    • Styrelseledamot (4 st)
    • Sekreterare
  • Uppsala teknolog- och naturvetarkår
    • Styrelseledamot (5 st)

Behöriga intygsundertecknare

Följande personer på Studentkårerna har befogenhet att skriva under intyg för premiering vid utlandsstudier. För de ​universitetsövergripande uppdragen​ ska två av följande personer, från två olika organisationer, ha skrivit under intyget:

  • Jacob Färnert, Ordförande Uppsala studentkår
  • Dolores Fors, Vice ordförande Uppsala studentkår
  • Alice Fors, Ordförande Farmacevtiska studentkåren
  • Martin Forsberg, Ordförande Gotlands studentkår Rindi
  • Daniel Michaneck, Vice Ordförande Gotlands studentkår Rindi
  • Anna Ivert, Ordförande Uppsala teknolog -och naturvetarkår
  • Richard Robertsson, Vice ordförande Uppsala teknolog -och naturvetarkår
  • Alva Johansen, Ordförande Juridiska föreningen
  • Elias von Heijne, Vice ordförande Juridiska föreningen
  • Daniel Busk Ordförande Uppsalaekonomerna
  • Hanna Olai, Vice ordförande Uppsalaekonomerna

För områdesnämnderna ska två av följande personer skriva under för:

Humaniora och samhällsvetenskap

  • Jacob Färnert, Ordförande Uppsala studentkår
  • Dolores Fors, Vice ordförande Uppsala studentkår
  • Alva Johansen, Ordförande Juridiska föreningen
  • Elias von Heijne , Vice ordförande Juridiska föreningen
  • Daniel Busk, Ordförande Uppsalaekonomerna
  • Hanna Olai, Vice ordförande Uppsalaekonomerna
  • Martin Forsberg, Ordförande Gotlands studentkår Rindi
  • Daniel Michaneck, Vice Ordförande Gotlands studentkår Rindi

Medicin och farmaci

  • Jacob Färnert, Ordförande Uppsala studentkår
  • Dolores Fors, Vice ordförande Uppsala studentkår
  • Alice Fors, Ordförande Farmacevtiska studentkåren

Nationsengagemangsposter som premieras i den centrala utbytesansökningsomgången hösten 2021 samt behöriga intygsundertecknare

Dessa poster kräver intyg av Curator Curatorum:

  • Ledamöter av Kuratorskonventets arbetsnämnd
  • ​Suppleanter av Kuratorskonventets arbetsnämnd
  • ​Övermarskalk
  • ​Biträdande Övermarskalk
  • ​Alumnsamordnare
  • ​Jämlikhetsombud (hette förut diskrimineringsombudsman)
  • ​Alkoholkultursansvarig (hette förut alkoholombudsman)
  • ​Kultursamordnare
  • ​Sekreterare
  • ​Ledamöter av Kuratorskonventets valnämnd
  • ​Ledamöter av Kuratorskonventets rådgivandenämnd

Presidier i underkonvent valda av desamma, kräver intyg av Curator Curatorum:

  • ​Arkivariekonventet
  • ​Bibliotekariekonventet
  • ​Fanbärarkonventet
  • ​Idrottskonventet
  • ​Internationella konventet
  • ​Klubbmästarkonventet
  • ​Körkonventet
  • ​ Marknadsföringskonventet
  • ​Marskalkskonventet
  • ​Orkesterkonventet
  • ​Recentiorskonventet
  • ​Stipendiekonventet
  • ​Teaterkonventet
  • ​Tidningskonventet

Valda av en enskild nation (inom områdena välkomstmottagning, stipendier och bibliotek), kräver intyg av Förste eller Andre Kurator:

  • Recentiorsvärdar (eller motsvarande)
  • Stipendiesekreterare
  • ​Bibliotekarier
  • ​Internationella sekreterare
  • ​Förste kurator eller Andre kurator som hanterar stipendieärenden

Senast uppdaterad: