Studentrepresentationsposter

Studentrepresentationsposter som premieras i den centrala utbytesansökningsomgången via Enheten för internationell mobilitet våren 2021 samt behöriga intygsundertecknare.

Universitetsgemensamma eller centrala grupper, nämnder och råd

  • Konsistoriet (5 studentrepresentanter)
  • Disciplinnämnden (4 studentrepresentanter)
  • Nämnden för utredning av oredlighet i forskning (2 studentrepresentanter)
  • Internationaliseringsrådet (3 studentrepresentanter)
  • Referensgrupp för Enheten för studenthälsa (7 studentrepresentanter)
  • Kvalitetsrådet (4 studentrepresentanter)
  • Stipendienämnden (4 studentrepresentanter)
  • Bedömargruppen för PUMA (3 studentrepresentanter)
  • Biblioteksnämnden (2 studentrepresentanter)
  • Rådet för lika villkor (6 studentrepresentanter)
  • Samverkansgruppen för arbetsmiljöfrågor (3 studentrepresentanter)
  • Samverkansgruppen för universitetsgemensamma IT-frågor
  • Styrgruppen för universitetsgemensamma IT-frågor (1 studentrepresentant)
  • Beredande gruppen för universitetsgemensamma IT-frågor (1 studentrepresentant)
  • Kursklassificeringsgruppen (1 studentrepresentant)
  • Centrum för forskning om funktionshinder (2 studentrepresentanter)
  • Samverkansrådet (3 studentrepresentanter)
  • Styrelsen för Centrum för forsknings- och bioetik (3 studentrepresentanter)
  • Styrelsen för Centrum för genusvetenskap (2 studentrepresentanter)
  • Styrelsen för Centrum för miljö- och utvecklingsstudier (CEMUS) (2 studentrepresentanter)
  • Styrelsen för MedTech Science and Innovation (1 studentrepresentant)
  • Beredningsgruppen för Pedagogiska priset (8 studentrepresentanter)
  • Beredningsgruppen för Årets alumn (1 studentrepresentant)
  • Planeringsrådet för Campus Gotland (3 studentrepresentanter)
  • ENLIGHT (1 studentrepresentant)
  • Initiativ för nyanlända och integration (1 studentrepresentant)
  • Martin H:son Holmdahls stipendiekommitté (1 studentrepresentant)
  • Rådet för forskningsinfrastruktur (1 studentrepresentant)
  • Hållbarhetsrådet (2 studentrepresentant)
  • Användargruppen förvaltningsobjekt och lärande (1 studentrepresentant)
  • SLUG (1 studentrepresentant)
  • Styrelsen för International Science Programme (1 studentrepresentant)
  • Språkverkstadens referensgrupp (2 studentrepresentanter)

Tillfälliga grupper våren 2021:

  • Projektgruppen för självvärderingsarbetet inför lärosätesgranskning 2020 (2 studentrepresentanter)
  • Referensgruppen för självvärderingsarbetet inför lärosätesgranskning 2020 (4 studentrepresentanter)
  • Styrgruppen för e-lärande (2 studentrepresentant)
  • Arbetsgruppen för revidering av riktlinjer för inrättande, uppföljning och avveckling av utbildningsprogram, huvudområden och biområden (1 studentrepresentant)
  • Styrgrupp Lokalförsörjningsplan 2020-2022
  • Samarbetsprojekt UU – Durham University (1 studentrepresentant)
  • Styrgrupp för livslångt lärande (1 studentrepresentant)
  • Referensgrupp i projekt för studenters välmående (4 studentrepresentanter)

Ledamöter i områdesnämnder och fakultetsnämnder

  • Områdesnämnden för humaniora och samhällsvetenskap
  • Områdesnämnden för medicin och farmaci
  • Fakultetsnämnden vid Farmaceutiska fakulteten
  • Historisk-filosofiska fakultetsnämnden
  • Juridiska fakultetsnämnden
  • Fakultetsnämnden vid Medicinska fakulteten
  • Samhällsvetenskapliga fakultetsnämnden
  • Språkvetenskapliga fakultetsnämnden
  • Teknisk-naturvetenskapliga områdes-/fakultetsnämnden
  • Teologiska fakultetsnämnden
  • Fakultetsnämnden för utbildningsvetenskaper

Personer på studentkårerna som har befogenhet att skriva under intyg för premiering vid utlandsstudier

För de ​universitetsövergripande uppdragen​ ska två av följande personer, från två olika organisationer, ha skrivit under intyget:

  • Jacob Färnert, ordförande, Uppsala studentkår
  • Klara van Blaricum, vice ordförande, Uppsala studentkår
  • Alice Fors, ordförande, Farmacevtiska studentkåren
  • Anton Berglund, Ordförande, Gotlands studentkår Rindi
  • Philip Hagberg Enea, vice ordförande, Gotlands studentkår Rindi
  • Anna Ivert, ordförande, Uppsala teknolog- och naturvetarkår
  • Måns Bengtson, vice ordförande, Uppsala teknolog- och naturvetarkår
  • Arvid Bertilsson, ordförande, Juridiska föreningen i Uppsala
  • Alexander Zanton, vice ordförande, Juridiska föreningen i Uppsala
  • Erik Baehre, ordförande, Uppsalaekonomerna
  • Olivia Andersson, vice ordförande, Uppsalaekonomerna

För områdesnämnderna ska två av följande personer skriva under för:

Humaniora och samhällsvetenskap:

  • Jacob Färnert, ordförande, Uppsala studentkår
  • Klara van Blaricum, vice ordförande, Uppsala studentkår
  • Arvid Bertilsson, ordförande, Juridiska föreningen i Uppsala
  • Alexander Zanton, vice ordförande, Juridiska föreningen i Uppsala
  • Erik Baehre, ordförande, Uppsalaekonomerna
  • Olivia Andersson, vice ordförande, Uppsalaekonomerna
  • Anton Berglund, ordförande, Gotlands studentkår Rindi
  • Philip Hagberg Enea, vice ordförande, Gotlands studentkår Rindi

Medicin och farmaci:

  • Jacob Färnert, ordförande, Uppsala studentkår
  • Klara van Blaricum, vice ordförande, Uppsala studentkår
  • Alice Fors, ordförande, Farmacevtiska studentkåren

För ​fakultetsnämnder​ ska en av följande personer skriva under för:

Teknisk-naturvetenskapliga fakultetsnämnden:

  • Anna Ivert, ordförande, Uppsala teknolog- och naturvetarkår
  • Måns Bengtson, vice ordförande, Uppsala teknolog- och naturvetarkår

Språkvetenskapliga fakultetsnämnden:

  • Jacob Färnert, ordförande, Uppsala studentkår
  • Klara van Blaricum, vice ordförande, Uppsala studentkår

Teologiska fakultetsnämnden:

  • Jacob Färnert, ordförande, Uppsala studentkår
  • Louise Ingemarsson, vice ordförande, Uppsala studentkår

Historisk-filosofiska fakultetsnämnden:

  • Jacob Färnert, ordförande, Uppsala studentkår
  • Klara van Blaricum, vice ordförande, Uppsala studentkår

Fakultetsnämnden för utbildningsvetenskaper:

  • Jacob Färnert, ordförande, Uppsala studentkår
  • Klara van Blaricum, vice ordförande, Uppsala studentkår

Samhällsvetenskapliga fakultetsnämnden:

  • Jacob Färnert, ordförande, Uppsala studentkår
  • Klara van Blaricum, vice ordförande, Uppsala studentkår
  • Erik Baehre, ordförande, Uppsalaekonomerna
  • Olivia Andersson, vice ordförande, Uppsalaekonomerna
  • Anton Berglund, ordförande, Gotlands studentkår Rindi
  • Philip Hagberg Enea, vice ordförande, Gotlands studentkår Rindi

Juridiska fakultetsnämnden:

  • Arvid Bertilsson, ordförande, Juridiska föreningen i Uppsala
  • Alexander Zanton, vice ordförande, Juridiska föreningen i Uppsala

Ledamöter i kårers styrelser

Juridiska föreningen i Uppsala:

  • Ordförande för studieutskottet
  • Ordförande för sociala utskottet
  • Kommunikationsansvarig
  • Arbetsmarknadsansvarig
  • Sekreterare tillika ordförande för administrativa utskottet

Farmacevtiska studentkåren:

  • Vice ordförande med ansvar för ekonomi
  • Vice ordförande med ansvar för utbildningsfrågor
  • Studiesocial ledamot
  • Klubbmästare
  • Arbetsmarknadsansvarig
  • Sekreterare
  • Handläggare

Uppsala studentkår:

  • Styrelesledamot (8 st.)

Gotlands studentkår Rindi:

  • Studiepolitisk sekreterare
  • Internationell samordnare
  • Ekonomisk sekreterare
  • Sekreterare
  • Ledamot

Föreningen Uppsalaekonomerna:

  • Styrelseledamot (4 st.)
  • Sekreterare

Uppsala teknolog- och naturvetarkår:

  • Styrelseledamot (5 st.)

För kårstyrelsernas intyg ska följande personer signera:

  • Uppsala studentkår: Jacob Färnert, Louise Ingemarsson och Klara van Blaricum
  • Uppsala teknolog- och naturvetarkår: Anna Ivert och Måns Bengtson
  • Uppsalaekonomerna: Erik Baehre och Olivia Andersson
  • Farmacevtiska studentkåren: Alice Fors och vice ordförande och ekonomiansvarig (vakant)
  • Juridiska föreningen i Uppsala: Arvid Bertilsson och Alexander Zanton
  • Gotlands studentkår Rindi: Anton Berglund och Philip Hagberg Enea

Nationsengagemangsposter samt behöriga intygsundertecknare

Dessa poster kräver intyg av curator curatorum

  • Ledamöter av Kuratorskonventets arbetsnämnd
  • Suppleanter av Kuratorskonventets arbetsnämnd
  • Övermarskalk
  • Biträdande övermarskalk
  • Alumnsamordnare
  • Jämlikhetsombud (tidigare diskrimineringsombudsman)
  • Alkoholkultursansvarig (tidigare alkoholombudsman)
  • Kultursamordnare
  • Sekreterare
  • Ledamöter av Kuratorskonventets valnämnd
  • Ledamöter av Kuratorskonventets rådgivandenämnd

Presidier i underkonvent valda av desamma, kräver intyg av curator curatorum

  • Arkivariekonventet
  • Bibliotekariekonventet
  • Fanbärarkonventet
  • Idrottskonventet
  • Internationella konventet
  • Klubbmästarkonventet
  • Körkonventet
  • Marskalkskonventet
  • Orkesterkonventet
  • Recentiorskonventet
  • Stipendiekonventet
  • Teaterkonventet
  • Tidningskonventet
  • Marknadsföringskonventet

Valda av en enskild nation (inom områdena välkomstmottagning, stipendier och bibliotek), kräver intyg av förste eller andre kurator

  • Recentiorsvärdar (eller motsvarande)
  • Stipendiesekreterare
  • Bibliotekarier
  • Internationella sekreterare
  • Förste kurator eller andre kurator som hanterar stipendieärenden

Senast uppdaterad: